Aksaray Selçuklu Parkı Düzenleme Projesi

  • YIL : 2018
  • KONUM : AKSARAY
  • İŞVEREN : AKSARAY BELEDİYESİ
  • ALAN : 23.950 m²
  • CATEGORY :
  • CREATIVE DIRECTOR :
  • VISUALIZATION :
  • ÖDÜL :

Kent merkezi içinde yer alan mevcut TMO silolarının yıkılarak park alanına çevrilmesi sürecinde, Alanda bulunan mevcut ağaç dokusu tamamen korunmuş, proje tasarımı bu doğrultuda yapılmıştır. Park kimliği, Aksaray’ın Selçuklu tarihinin temasını yansıtacak şekilde ele alınmıştır. Parkın kuzey girişi, Aksaray’ın en önemli tarihi ögelerinden olan “Ulucami” kapısı ve Selçuklu motiflerinin günümüz modernizmine uyarlanması ve simgesel bir kapı ile taçlandırılmış, parkın girişi optimal ölçekte “Selçuklu Meydanı” ile tanımlanmıştır. Simgesel kapı, gündüz ve gece görünümüyle Aksaray’ın yeni ve önemli landmark’ı olacaktır.
Selçuklu meydanı, tarihi Selçuklu eserlerinden esinlenilen motiflerinin yer aldığı, özel ışıklandırmalı zeminden hareketli fıskıye ve sisleme efektleri ile çevresinde oturma-seyir alanlarının konumlandırıldığı, çeşitli organizasyonlara olanak sağlayan bir ön meydan konumundadır.
Devamında, Selçuklu Hüdümdarlarının betimlendiği ve her hükümdarın özet bilgilerinin yer aldığı “Divan Yolu” tasarlanmış, her iki tarafında 18 adet kaidenein bulunduğu, her kaide üzerinde Selçuklu hüdümdarlarının kronolojik bilgilerinin yer aldığı, kaide üzerlerinde hareketli LED Neon ışıkların olduğu bir yaya promenadıdır. Kaide tasarımında Aksaray’ın önemli simgelerinden olan “Eğri Minare” referans alınmış ve yeniden yorumlanarak park tasarımına entegre edilmiştir.
Park genelinde çocuk oyun alanı, fitness alanı, çeşitli bitki gösterim alanları, gezinti yolları, oturma ve dinlenme alanlarına da yer verilmiştir.
Selçuklu Parkı genelinde, bulunduğu çevreye uyumlu ve iklim koşullarına dayanıklı malzemeler kullanılmış, ağırlıkta doğal taş çeşitlerine yer verilmiş, çağdaş ve özgün kent mobilyaları ile park alanı desteklenmiştir.
Selçuklu Parkı’ında çeşitli açık alan aktiviteleri organize edilebilecek, bu park ile Aksaray’da sıkışık kent dokusu içerisinde çok önemli bir “temalı park” alanı ortaya çıkartılabilecek ve yeşil dokusuyla kamu kullanımına sunulmuştur.

Proje alanını Google maps’te görün…

Yıl ve Süre

2018 - 4 Ay

Proje Yeri

Aksaray

İşveren

Aksaray Belediyesi

Alan

23.950 m²

Tasarım

Selami Demiralp
Alican Turgay Sezer

Diğer Hizmetler

Fatih Altınok - İnş. Müh.
Kemal Güravşar - Elekt. Müh.
Sinan Mantı - Sulama