Üsküdar Mimar Sinan Meydanı

  • YIL : 2017
  • KONUM : İSTANBUL
  • İŞVEREN : İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ - TÜMAŞ A.Ş.
  • ALAN : 68.850 m²
  • CATEGORY :
  • CREATIVE DIRECTOR :
  • VISUALIZATION :
  • ÖDÜL :

Üsküdar Mimar Sinan Meydanı ve Belediye Önü Meydanı İle Yakın Çevresi Kentsel Tasarım Projesi

Mimar Sinan Meydanı Projesi, Üsküdar Meydanı projesinin devamı niteliğindedir. Hakimiyeti Milliye Caddesi doğusunda kalan yaklaşık 30 dönümlük eski Üsküdar Belediyesi binası ve katlı otopark alanını da içeren bölüm ile yaklaşık yeni yerine taşınan Üsküdar Belediyesi ve Kaymakamlık önü 40 dönümlük alan ile yakın çevrelerini de kapsamaktadır.
Haziran 2016 da yeni yapılan yerine taşınması sonrası yıkılan eski Üsküdar Belediyesi Binası ile kaldırılan Katlı Otopark yapısı sonrası ortaya çıkan alan, sıkışık düzendeki bu bölgenin rahatlatılmasını sağlayacaktır. Bu amaçla bu alan, Yeni Valide Cami aksından gelen izleri taşıyarak, bir “iç meydan ve park” oluşumuna yönelik karma kullanım alanı olarak Üsküdar’a artı değerler katacaktır.
Alanın başlangıcında bulunan tarihi Mimar Sinan Çarşısı ve komşu parseldeki Kara Davut Paşa Cami bu meydan-park alanının odağı konumdadır ve bu tarihi yapıların algılanabilirliğinin artırılması hedeflenmiştir.
Bu amaçla bu bölgede jeoradar çalışmaları yapılmış, çıkan sonuç ile yerin altında yaklaşık 1000 araçlık kamusal otopark alanı ile bitişiğinde, yıkılan binalara hak verilerek iş ve ticaret merkezi planlanmış, üst katmanın da meydan-park olarak değerlerdirilmesi düşünülmüştür.
Bu proje ile daha önce tasarlanan Üsküdar Meydanı ile entegrasyonu sağlanacak, çeşitli açık alan ve yayasal aktiviteler organize edilebilecek, Üsküdar’da sıkışık kent dokusu içerisinde çok önemli bir “meydan-park” alanı ortaya çıkartılarak kamu kullanımına sunulmuştur.

Proje alanını Google maps’te görün…

Yıl ve Süre

2016-2017 - 18 ay

Proje Yeri

Üsküdar - İstanbul

İşveren

İstanbul Büyükşehir Belediyesi - TÜMAŞ A.Ş.

Alan

68.850 m²

Tasarım

Selami Demiralp
Alican Turgay Sezer